در حال بارگزاری لطفا منتظر بمانید!!

نحوه تنظیم کرون جاب در سی پنل

کرون پروسه ای در لینوکس است که برای انجام وظایف برنامه ریزی شده (کرون جاب) بر روی سرور استفاده میشود. اگر شما در حال انجام مشاغل تکراری بر روی وبسایت خود هستید، کرون جاب بسیار مفید هست. به عنوان مثال، اگر شما یک لیست پستی دارید و می خواهید یک روزنامه را (به عنوان مثال روزانه) ارسال کنید، کرون جاب می توانند از توابع ارسال ایمیل بدون هیچ گونه ورودی دستی استفاده کنند. هم چنین کرون جاب در وب سایت های مبتنی بر اشتراک استفاده می شود تا فاکتورها و یادآوری های فوری در مورد انقضای حساب ها را ایجاد و ارسال کنند. استفاده دیگر می تواند ایجاد نسخه پشتیبان از پایگاه داده های وب سایت باشد. بنابراین، شما می توانید هر گونه وظایف در وب سایت خود را با استفاده از این تکنولوژی به طور خودکار عملی کنید. در این راهنما قصد داریم به شما تنظیم کرون جاب توسط پنل مدیریت میزبانی cPanel را آموزش دهیم.

پیش نیاز ها :

  • نام دامنه، برای مثال www.example.com
  • حساب میزبانی وب که از cPanel پشتیبانی می کند.
  • نام کاربری و رمز عبور cPanel

 تنظیم کرون جاب توسط پنل مدیریت میزبانی cPanel

مرحله اول: به حساب cPanel خود وارد شوید.

شما می توانید با تایپ عبارت www.example.com/cPanel به حساب cPanel خود دسترسی پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که ” example.comرا با دامنه اصلی مرتبط با حساب میزبانی خود جایگزین کنید. سپس نام کاربری و رمز عبور cPanel خود را به صورت زیر وارد کنید:

مرحله دوم: جستجو برای برنامه ریز کرون جاب

هنگامی که در داشبورد هستید، در قسمتی که “find functions quickly by typing here:” نوشته شده است، عبارت ‘cron jobs’ را وارد کنید وهمانند زیر بر روی لینکی که ظاهر میشود کلیک کنید.

مرحله ۳: به روز رسانی ایمیل کرون

در صفحه بعد، شما گزینه ای برای تنظیم کرون جاب خواهید دید و می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید هر بار که کرون جاب اجرا میشود ایمیلی دریافت کنید یا نه. برای جلوگیری از گرفتن بسیاری از ایمیل ها در صندوق پستی خود، ممکن است آدرس خود را در اینجا به طور موقت برای تست کردن عملکرد کرون جاب وارد کنید و پس از اجرای همه کارها آن را حذف کنید. برای ذخیره تغییرات روی ‘Update Email’ کلیک کنید.

مرحله ۴: تنظیم یک کرون جاب

گام بعدی این است که اولین کرون جاب خود را با مشخص کردن زمان بندی و فرمان به صورت زیر نشان دهید:

زمان بندی کرون جاب

Minute: دقیقه ی زمانی که شما می خواهید کرون جاب را اجرا کنید. این فیلد مقداری بین ۰ و ۵۹ را می پذیرد.

Hour: این فیلد یک مقدار بین ۰ و ۲۳ را می پذیرد. زمان خاصی که می خواهید کرون را اجرا کنید مشخص می کند. برای مثال ۰ یعنی کرون جاب دقیقا در نیمه شب اجرا خواهد شد.

Day: شما می توانید هر مقدار بین ۱ تا ۳۱ را وارد کنید. این فیلد نشان دهنده روز ماه است. برای مثال، برای اجرای کرون جاب در اواسط ماه، ۱۵ را به عنوان مقدار وارد کنید.

Month: مقداری بین ۱ تا ۱۲ را می گیرد. برای مثال، برای برنامه ریزی یک کار برای ماه اکتبر از ۱۰ به عنوان ارزش خود استفاده کنید.

Weekday: این روز هفته است؛ مقادیر مجاز بین ۰ تا ۶ (یکشنبه تا شنبه).

Command: فرمانی ا که می خواهید در اینجا اجرا کنید را وارد کنید.
به عنوان مثال ‘wget https://www.example.com’))

مرحله پنجم: نمونه هایی از کرون جاب

برای برنامه ریزی یک کار به صورت یک بار در هر دقیقه از تنظیمات زیر استفاده کنید.

برای اجرای یک کرون جاب، یک بار در نیمه شب، از تنظیمات زیر استفاده کنید:

استفاده از کاما در دستورات

برای اجرای یک دستور در روز اول و پانزدهم یک ماه، به تنظیمات زیر مراجعه کنید:

برای اجرای فرمان در ساعت ۳ صبح روز اول ژانویه، از تنظیمات زیر استفاده کنید.

نتیجه گیری

مطالب ذکرشده، روش اساسی برای تنظیم کرون جاب از cPanel شما است. شما می توانید تنظیمات را بسته به زمان بندی خود تغییر دهید. به خاطر داشته باشید که پس از وارد کردن مقادیر مناسب در همه فیلد ها روی عبارت ‘add new cron job’کلیک کنید. کرون جاب مخصوصا هنگام استفاده از برنامه های وب در اینتنرت بسیار پرکاربرد هستند. شما به آن ها برای خودکارسازی کارهای تکراری نیازدارید و ما معتقدیم که این راهنما اصول اولیه انجام این کار را نشان داده است.

, , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *